YÖRESEL TAKILAR

Bölgelere göre değişen takı adetleri, o bölgenin kültür ve geleneklerine göre şekil alıyor. Mesela Trakya bölgesinde düğünlerde tüm aile bireyleri ve yakınlarından Elmas iğneler toplanırmış. Amaç ise gelinin başına elmaslarla süslü bir (hotoz) topuz yapmakmış. Bu bölgedeki takı geleneği Elmas’a dayalıymış. Mutlaka elmas yüzük, elmas broş (dal), elmas küpeler veya sıralar halinde inciler Trakya bölgesinin takı armağanında olmazsa olmazıymış.

Anadolu’da ise 24 ayar altın geleneği görülüyor. Düğünler de armağan edilen takıları paraya en az kayıpla çevrilecek ürünleri seçtiklerinden, özellikle İç Anadolu’da 24 ayar altın burma bilezik ve kordon tercih edilirmiş. Gül küpeler ve gül yüzükler yöredeki takı kültürünün devamıdır.

Trabzon’da el yapımı ünlü hasır işi yani, Trabzon işi denilen takılar yöre insanlarının vazgeçemediklerindendir. Bu yöresel üretim aslında yöresel Mücevher tasarımıdır. Karadeniz’in diğer bölgelerinde ise beşi bir yerde ve kordon, takı geleneğinde yerini alıyor.

Bunlar bir kaç örnek, bölgelere göre değişen takı geleneğinin en baş kuralı, hiç bir ailenin gücünün üzerinde hediye verilmemesidir. Karadeniz’den İç Anadolu’ya, Güney’den Doğu’ya kadar hemen hemen her bölgenin değişmez takısı “beşi bir yerde” olmuştur.

UNUTMAMALISINIZ Kİ;

*Unutmamalısınız ki; takı törenleri, yeni bir hayat ve yeni ev kurmak çabasında olan çiftlere az da olsa maddi katkıda bulunmak için yapılır.

*Unutmamalısınız ki; takı törenleri yüzyıllardan bugüne kadar gelen bir adettir. Kimse daha değerlisini hediye etmek için birbirinle yarışmamalı. Bu bir zenginlik göstergesi değildir.

*Takı töreninde takı yerine yeni evili çiftin evine eksikleri olan bir eşya almanızda onları çok sevindirecektir. Unutmamalısınız ki; takı törenindeki amaç yardımlaşmadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder